KAYMAKAMIMIZ VE BAŞKAN V. HACI ARSLAN UZAN’DAN 18 MART MESAJI

KAYMAKAMIMIZ VE BAŞKAN V. HACI ARSLAN UZAN’DAN 18 MART MESAJI


KAYMAKAMIMIZ VE BAŞKAN V. HACI ARSLAN UZAN’DAN 18 MART MESAJI

“Bir destandır ÇANAKKALE”,  18 Mart Çanakkale Zaferi 103. yıl dönümüyle bir milletin kendi yarattığı destanının tarihi mirasımızın, en şanlı,  en gurur verici tarihidir. Çanakkale Savaşları; Balkan Harbi’nin bütün Türk Ulusu’nun ruhunda ve benliğinde açtığı derin yaranın ve utanç duygusunun kesin şekilde tedavisini sağlamış bütün bir cihan tarafından tanınmıştır.18 Mart nice kanların döküldüğü vatanımızın bağımsızlığını simgeleyen ve tarihimizde çok önemli bir gündür.

Tarihimizin şanlı ve unutulmaz zaferlerinden biri olan Çanakkale, şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Bu anlamlı ve önemi büyük olan günde Çanakkale serüveni birinci dünya savaşı esnasında 1915-16 yılları arasında Çanakkale/Gelibolu yarımadasında İtilaf Devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu arasında geçmiştir. Çanakkale üzerinden İstanbul’u ele geçirmek isteyen İtilaf Devletleri, boğazların kontrolünü de elde tutmak istemiştir. Aynı zamanda 1 Ağustos 1914’ün ertesi günü Almanya ile İttifak anlaşması imzalayan Osmanlı İmparatorluğu işgal kuvvetlerini bastıramayınca toprakların büyük kısmı zapt edilmiştir. Ancak Gelibolu cephesindeki Çanakkale Savaşı Atatürk önderliğindeki Türk Milletinin ve ordusunun büyük bir mücadelesi ile kazanılmıştır.

Çanakkale Savunması: Öz yurdunu korumak için şahlanan yaralı bir ulusun, sayı ve maddi açılardan üstünlüğü tartışılmaz olan düşmanlarını yenerek, onları felce uğrattığı bir savaştır. Bu durumuyla dünya harp tarihlerine geçmiş ve Türk tarihine de altın harflerle yazılıp Türk’ün kahramanlık ve şeref abidesi olmuştur.

Çanakkale Zaferi Anafartalar, yangının bir kıvılcımıdır. Kurtuluş ve bağımsızlık savaşına maya çalmış; ulusal bilinci ve ulusal ruhu yeniden ateşlemiş tarihteki şanlı ve seçkin yeri böyle almıştır. Milli mücadelemizin ilk ateşinin yakıldığı Çanakkale Zaferiyle milletimiz; vatan sevgisini, cesaretini, azmini, kahramanlığını ortaya koymuştur. İnsanımız, sahip olduğu yüksek ahlak ve medeniyet anlayışının yansıması olarak Çanakkale Savaşında düşmanından bile esirgemediği şefkat ve merhametiyle savaşında bir hukuku olduğunu tüm insanlığa gösterilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşıyacağımıza inanıyorum. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz takdir de yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
4106 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKAN
Hacı Arslan UZAN
Belediye Başkan V.
SOSYAL MEDYA
HİZMETLER