Belediyede ‘NUMARATAJ’ Çalışmaları Yapılıyor

Belediyede ‘NUMARATAJ’ Çalışmaları Yapılıyor
Belediyede ‘NUMARATAJ’ Çalışmaları Yapılıyor

Belediye bünyesinde ihtiyaç duyulan doğru ve güncel veriye zaman harcamadan ulaşmak, daha kaliteli, hızlı ve güvenilir hizmet sunabilmek için ‘ Kent Bilgi Sistemleri ‘ kullanılmaya başlandı. Kent Bilgi sistemlerinin en büyük ayaklarından birisi olan Adres Bilgi Sistemi ve Taşınmaz Envarter güncel ve doğru bilgilerden oluşmalı diyen İmar Müdürü Nuri Çekiç: “ İki hafta süresince başlamış olduğumuz numarataj çalışması sayesinde kayıt dışı yapıların önüne geçilecek.  Nüfusun artmasına bağlı olarak hizmetlerde artacak, mali kazanç sağlanacak.” dedi.

Numarataj alt yapısının sağlıklı olması adres bilgi sistemi ve Taşınmaz envarterin doğruluğunu gösterir. Ülke genelinde numarataj alt yapıları incelendiğinde bazı yerlerde numarataj çalışmasının yapılmamış olduğu, bazılarında yapıldığı ancak güncel tutulmadığı ve zamanla atıl hale geldiği bazı durumlarda ise güncel tutma isteği olduğu halde numarataj bütünlüğünün bozulduğu görülmekte. Tüm bunlar hızlı ve doğru bilgi üretememe, gelir kayıpları, vergi adaletsizlikleri, gerekli tebligatların yapılmaması, zaman, emek ve kaynak kaybı, diğer kurumlarla aynı dili konuşamama gibi aksaklıklara sebep olmakta. İşini iyi bilen bir ekip tarafından yapılması gereken numarataj çalışmaları ile Belediye genelinde adres birliği sağlanacak, adres bütünlüğünün en temel bileşenleri olan mahalle sokak ve kapı numarası belirlenecek, Kent Bilgi Sistemi Alt Yapısı sağlamlaştırılacak, üretilen hizmetin kalitesi ve doğruluğu artırılacak, vergide adalet sağlanacak, diğer kurumlarla adres paylaşımı sağlıklı yapılacak. Düzenli bir sistemin İlçe için faydalı olunacağı konusunda hemfikir olduklarını belirten Çekiç  bu çalışma ile belirtilen aksaklıkların önüne geçmiş olacağız açıklamasında bulundu.

Çalışmanın bütünlüğüne önem verdiklerini vurgulayan Nuri Çekiç iki hafta önce başlayan numarataj çalışmalarında 8 personelin görev aldığını İlçe de Yeni mahalle, İnönü ve kültür mahallesinde başladıklarını söyledi.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
17848 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKAN
Dr. Hacı Arslan UZAN
Belediye Başkan V.
SOSYAL MEDYA
HİZMETLER